remote config

Zmiany i testy elementów aplikacji mobilnej są często bardzo czasochłonne i wymagają wypuszczenia każdorazowo nowej wersji apki, co bardzo utrudnia życie ich właścicielom. Na przeciw temu problemowi stanął Firebase Remote Config. Dowiesz się tu jak go wdrożyć.

Życie bez Remote Config jest smutne i trudne…

Standardowo wdrożenie zmian czy testów A/B (tu lista jest tak naprawdę jeszcze dłuższa…) w aplikacji mobilnej wygląda następująco:

  1. Kodowanie zmian w aplikacji mobilnej
  2. Testowanie wprowadzonych zmian
  3. Wrzucenie nowej wersji aplikacji do systemu
  4. Akceptacja wersji
  5. Publikacja wersji aplikacji do sklepu

Zamiast przechodzenia za każdym razem wszystkich powyższych kroków przy chęci zmiany jakiegoś elementu aplikacji możemy skorzystać z narzędzia Remote Config w Firebase. Daje to także dodatkowe możliwości jeśli chodzi o sprawne wdrażanie i prowadzenie testów A/B w naszej aplikacji. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że pomijamy potrzebę publikacji nowej wersji aplikacji, aby te zmiany mogły w niej być widoczne. Także użytkownicy nie muszą nic updatować, a zmiany są widoczne w aplikacji praktycznie od razu. Możemy definiować parametry poszczególnych elementów oraz przypisywać i zmieniać ich wartości, a samo wdrażanie zmian jest mega proste i odbywa się bezpośrednio w Firebase! Dlatego właśnie Remote Config jest narzędziem ułatwiającym pracę nie tylko twórcom aplikacji, programistom, ale także osobom zajmującym się optymalizacją konwersji w aplikacjach mobilnych czy grach.

firebase remote config

Wdrożenie Firebase Remote Config – krok po kroku

Poniżej opisuję krok po kroku w jaki sposób wdrożyć do swojej aplikacji Remote Config, jak edytować poszczególne elementy oraz jak przeprowadzać testy A/B bezpośrednio w Firebase! Zaznaczam, że kroki 3 oraz 4 wymagają wiedzy programistycznej oraz budowy naszej aplikacji, więc tą częścią powinien zająć się ktoś o odpowiedniej wiedzy.

1. Integracja pakietu Firebase z aplikacją

Pierwszym krokiem jaki musimy zrobić jest wdrożenie pakietu Firebase do naszej aplikacji na Android lub iOS (oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy). Sama integracja jest stosunkowo prosta i nie będę jej tutaj opisywał. Link do dokumentacji i instrukcji wdrożenia możecie znaleźć TUTAJ>.

2. Określenie jakie elementy aplikacji chcemy zmieniać poprzez Remote Config

W drugim kroku musimy zastanowić się jakie elementy naszej aplikacji chcielibyśmy zmieniać. Moim zdaniem do typowych elementów, w których warto wykorzystywać Remote Config należą:

  • elementy, które często zmieniamy lub chcemy zmieniać
  • elementy lub ekrany aplikacji, które chcemy testować
  • elementy, które mają wpływ na współczynnik konwersji np. CTA, prezentacja cen, opisy itp.
  • miejsca, które chcemy objąć customizacją na podstawie parametrów użytkowników
  • miejsca, które chcemy zmieniać na podstawie takich parametrów jak dni tygodnia, miesiące, okazje
  • Landing page, które chcemy wykorzystywać w kampaniach reklamowych wykorzystując Deep Linki

W opisanym tutaj prostym przypadku mamy przykładowy ekran aplikacji gdzie chcemy wdrożyć funkcjonalność limitu znaków przy wpisywaniu tekstu.

remote config

3. Dodanie remote config do “project dependencies”

Następnie wchodząc w plik aplikacji o nazwie “build.gradle” odnajdujemy linię kodu o nazwie “project dependencies” dodajemy linię kodu wdrażającą remote config jak na obrazku poniżej (wersja musi być zawsze najbardziej aktualna):

firebase remote-config

Po tym klikamy na “Sync now” aby umożliwić synchronizację z API.

4. Zmiana elementu standardowego na remote config

Następnie zmieniamy wartość napisaną standardowym kodem aplikacji na parametr remote config – jak w przykładzie poniżej:

parametry remote config

Określają one domyślne wartości danego parametru, które później możemy zmieniać bezpośrednio w konsoli Firebase oraz częstotliwość ich pobierania. Jest to także krok, który wymaga dużej wiedzy programistycznej oraz znajomości kodu aplikacji. Link do szczegółowej dokumentacji wdrażania parametrów remote config zamieszczam TUTAJ >.

5. Dodanie parametrów do Firebase oraz ich edycja

Kolejny krok jest już bardzo prosty i nie wymaga wiedzy programistycznej 🙂 Wchodzimy w projekt naszej aplikacji w Firebase oraz następnie w dziale “Grow” znajdziemy kategorię “Remote Config”. Tam lista naszych parametrów jest jeszcze pusta. Wystarczy teraz dodać te parametry według wcześniej ustalonego nazewnictwa. Dokładnie jak to zrobić pokazują screeny poniżej:

firebase grow

Jest wiele rodzajów parametrów jakie możemy edytować w tym narzędziu. Poniżej 2 proste przykłady parametrów dla zmiany koloru przycisku w aplikacji (np. CTA) oraz zmiany tekstu na przycisku. Te dwa proste parametry mogą być podstawą do późniejszych testów A/B w aplikacji. To jakie dokładnie mamy rodzaje parametrów opiszę nieco niżej.

zmiana koloru przycisku aplikacji

Parametr zmiany kolory CTA

zmiana tekstu przycisku w aplikacji

Parametr zmiany tekstu

Po dodaniu wszystkich parametrów oraz ich wartości (jeśli chcemy je od razu edytować z tych domyślnych) musimy tylko opublikować zmiany. Tutaj uwaga, ponieważ po publikacji nasza aplikacja zostanie zmieniona właśnie o te nowe parametry, co będzie już widoczne dla użytkowników.

Jak widzicie sama edycja wartości parametrów jest bardzo prosta i nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej. Musimy oczywiście pamiętać, że jeśli dany parametr ma wartości numeryczne to takie musimy stosować, jeśli jest to kolor to także stosujemy wartość koloru itp.

6. Jakie parametry możemy dodawać do Remote Config

Są cztery najważniejsze postacie parametrów jakie możemy edytować. Oczywiście każda z tych form może tyczyć się zupełnie innych rodzajów elementów – wiedza raczej dla programisty 😉

parametry remote config

7. Testy A/B aplikacji mobilnych z wykorzystaniem Firebase Remote Config

remote config testy a/b

Bardzo dużą zaletą korzystania z Remote Config w aplikacji jest możliwość tworzenia i przeprowadzania w łatwy sposób testów A/B – także bez konieczności publikacji nowej wersji aplikacji! Aby skonfigurować test wchodzimy w dział Grow>Remote Config, a następnie klikamy w przycisk w prawym, górnym rogu “Testy A/B”.  Rozwinie nam się z prawa strona narzędzia i będziemy mieć możliwość stworzenia testu lub wersji roboczej. Wybieramy tę pierwszą, a następnie w pierwszym kroku nazywamy nasz test, dodajemy jego opis jeśli chcemy, wybieramy aplikację jaką będziemy testować oraz określamy jaki odsetek naszych użytkowników chcemy objąć testem. To także jest dużą zaletą ponieważ nie musimy wdrażać wersji na całej aplikacji co znacznie zmniejsza ewentualne straty przy niepowodzeniach, gorszych wynikach czy nawet błędach ustawień.

remote config testy ab

W drugim kroku określamy jakie parametry chcemy w danym eksperymencie testować. Wybieramy je z listy, którą wcześniej dodaliśmy do Remote Config. Dalej tworzymy warianty tych parametrów, czyli wersje alternatywne, które chcemy przetestować. Mimo tego, że testy nazywają się A/B możemy oczywiście przetestować więcej niż 2 warianty 😉 Grupa kontrolna jest to wersja domyślna czyli taka, która jest obecnie w naszej aplikacji. Poniżej przykład:

remote config testy a/b

W kroku trzecim dodajemy cel jaki ma być wyznacznikiem skuteczności w naszym eksperymencie. Cel wybieramy z listy, która obejmuje automatycznie zdefiniowane eventy Firebase w naszej aplikacji oraz te zdefiniowane przez nas. Możemy także mierzyć inne wyznaczniki takie jak “Dzienne zaangażowanie użytkowników” czy “Utrzymanie użytkowników”. Następnie klikając w “Oceń” możemy zobaczyć podsumowanie ustawień testu i kliknąć w przycisk “Rozpocznij eksperyment” rozpocząć jego działanie.

Życie z Remote Config jest Super, Mega i Ultra!

Tak jak pewnie zauważyłeś wdrożenie i stosowanie Remote Config może znacznie ułatwić i przyśpieszyć ulepszanie aplikacji mobilnych. Możemy go wykorzystywać do:

  • Customizacji aplikacji w odniesieniu do parametrów użytkowników, czasu, okazji itp. – Super
  • Pomijasz potrzebę każdorazowej publikacji nowej wersji apki – Mega
  • Możesz przeprowadzać test A/B w aplikacji w łatwy i szybki sposób – Ultra!

Także każdemu, kto szuka sposobu na przyśpieszenie rozwoju swojej aplikacji oraz kto wie, że poprzez ciągłe testowanie można osiągnąć wiele polecam wdrożenie Firebase Remote Config 🙂

 

Autor Karol Węgrzyniak